Najlepším spisovateľom si sám pre seba

Autor: Mária Trellová | 22.2.2018 o 15:57 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  336x

Nemusíš byť spisovateľ, aby si vedel, ako máš žiť. Ale zrežíruj si svoj život tak, aby sa páčil tebe, aby ťa napĺňal, aby si mal chuť čítať ďalej a ďalej každý jeden svoj deň .

"Čítaš?"

"Čítam."

"Čo čítaš?"

"Tak rôzne."

"A prečo vlastne čítaš?"

Prečo vlastne? Preto, že raz učiteľka na literatúre povedala, že sa tak zdokonaľuješ v gramatike? Nie. Preto, že 9 z 10 magazínov pre ženy tvrdí, že podľa výskumu muži považujú ženy-čitateľky za viac inteligentné a ohromne sexi? NIE. Preto, že nastal celoplošný výpadok elektriny alebo pripojenia na internet? Nie. 

Čítam a vo svojej hlave som najlepšou režisérkou, najkreatívnejšou kostymérkou, najtalentovanejšou herečkou a najzaujatejším divákom.

Ty si koľkokrát prišiel do kina na film (ktorého príbeh poznáš, lebo si prečítal knihu) a odišiel si znudený a frustrovaný, že si stratil 120 minút času a pár eur? V hlave si si natočil svoj vlastný film, podľa príbehu, ktorý síce nie je tvoj vlastný, ale ty si sa s ním stopercentne stotožnil. Režisér, ktorého meno vidíš v titulkoch síce tvoje predstavy pochoval jedným razom, no v kinosále pokojne mohol zožať úspech.  

Vieš prečo čítam? Lebo milujem zmysel pre fantáziu. Trpím syndrómom s názvom "všetko si hneď predstavujem" a niekedy ním naozaj trpím. (Keď moja hlava je šikovnejšia ako moja vôľa.)

Ľudská fantázia je geniálna. Nekonečná a jedinečná. Daj svoju obľúbenú knihu prečítať svojej kamoške a potom sa jej opýtaj, ako vyzeral jej hlavný hrdina, aký mal hlas, ako sa obliekal, v akom dome žil, akú mal záhradu, ako miloval...Nebude sa zhodovať s tvojou predstavou a tvoja verzia bude pre teba aj tak najlepšia. 

Držať knihu fyzicky v rukách, cítiť jej "knižničnú" vôňu, ticho v nej listovať a preniesť sa do príbehu vzdialeného realite, je podstatne ľahšie ako písať svoju vlastnú knihu života. Mnohí z nás by si tú svoju určite neprečítali. Nemusíš byť spisovateľ, aby si vedel ako máš žiť. Ale zrežíruj si svoj život tak, aby sa páčil tebe, aby ťa napĺňal, aby si mal chuť čítať ďalej a ďalej každý jeden svoj deň . Vyber si svoj smer. Nevadí, ak budeš smerovať inam než ostatní. Veď to, že sa ti nepáčil Alchymista, neznamená, že začneš odcudzovať Paula Coelha. 

Ja som čitateľsky aj autorsky so sebou spokojná. (Našťastie!) A čo ty? Tiež si spokojný?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Kažimír skončí, kto môže byť minister financií

Ako sa špekuluje nad budúcnosťou ministra financií.

KOMENTÁRE

Kto nastúpi za Smer a čo z toho bude mať Fico

Na kandidáta Smeru netrpezlivo čaká aj Andrej Danko.


Už ste čítali?