Za hranice a či doma - je to Tvoja vlastná vôľa

Autor: Mária Trellová | 24.2.2018 o 10:16 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  361x

"Prvoradá je škola. Keď bude škola, bude všetko!" Hovorieva môj otec mne a adresoval to v minulosti aj mojim starším súrodencom. 

Mám 24. V rukách vysokoškolský diplom a na perách nezodpovedanú otázku: A čo teraz? Potom si večer v pohodlí domova pustím večerné správy a po x-týkrát počujem to, čo už dávno aj tak viem. Nezamestnanosť rastie, počet absolventov škôl bez práce neúprosne stúpa. Dnes má pre mňa táto správa oveľa trpkejšiu chuť - dnes sa to už týka aj mňa. 

Cestou v MHD vidím staršiu pani s paličkou, ako sa horko-ťažko terigá do autobusu. Skromne oblečenú, s jednou igelitkou v rukách a prázdnym pohľadom. A mne hlavou beží nemý film - čaká toto aj mňa?

A keď mi o niekoľko dní známa zahlási, ako sa jej život neporovnateľne zmenil k lepšiemu, odkedy rodná dedina je pre ňu miestom, kde už len z ďalekého zahraničia posiela domov pohľadnice a do detskej izby trafí už len na Vianoce, zbalím si kufor a idem s ňou.

Že prečo? Nie preto, že myšlienka života v zahraničí ďaleko od milujúcej rodiny a bezpečia domova mi na chrbát privádza zimomriavky. Ani nie preto, že odpochodovať mimo krajinu je teraz "trendy". 

Mladí snívajú o lepšej budúcnosti, staršia generácia túži po minulosti. Len o prítomnosti by najradšej nikto nerozprával. 

Prítomnosť pre mnohých znamená neistotu. A kto už by len o nej rád hovoril? Dostali sme sa do bodu, keď nezamestnanosť, obmedzená možnosť praxe počas štúdia, celková zlá spoločenská situácia a skeptické vyhliadky do budúcna nás nútia stať sa cudzincami za hranicami iných krajín, kde sa o nás síce zamestnávatelia nepobijú, ale aspoň nám dajú možnosť zarobiť si na slušný život. 

Ernest Miller Hamingway povedal: "Najpodivuhodnejšia na budúcnosti je predstava, že našu dobu budú nazývať staré zlaté časy." A tak sa desím otázky: Môže byť v budúcnosti tak zle, aby mal pravdu?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Kažimír skončí, kto môže byť minister financií

Ako sa špekuluje nad budúcnosťou ministra financií.

KOMENTÁRE

Kto nastúpi za Smer a čo z toho bude mať Fico

Na kandidáta Smeru netrpezlivo čaká aj Andrej Danko.


Už ste čítali?